top of page

Turakowe - Musophagiformes

Turakowate (Musophagidae) dosłownie znaczy „zjadacze bananów”, w liczbie 23 gatunków  występują wyłącznie w Afryce Subsaharyjskiej, czyli na południe od pustynnej strefy Sahary.
Turaki są znane z osobliwych i unikalnych pigmentów, które nadają im jasnozielone i czerwone kolory piór. Zielony kolor turaków pochodzi od turacoverdiny, jedynego znanego do tej pory prawdziwego zielonego barwnika u ptaków. Skrzydła niektórych turaków zawierają czerwony pigment turacynę, w przeciwieństwie do innych ptaków, które czerwony kolor zawdzięczają karotenoidom.
Wszystkie są ptakami typowo nadrzewnymi. Turaki są dość hałaśliwe. Ich donośne głosy przypominające szczekanie często są wykorzystywane przez ssaki roślinożerne jako ostrzeżenie przed drapieżnikami.
Żywią się głównie owocami, w mniejszym stopniu liśćmi, pąkami i kwiatami, sporadycznie żywiąc się małymi owadami i ślimakami. W prowincji Bandundu w Demokratycznej Republice Konga na szyszaka, czyli "Wielkiego Błękitnego Turaco" aktywnie poluje się na mięso i pióra. Niebieskie i żółte pióra ogona są cenione w wytwarzaniu talizmanów na szczęście.
bottom of page