top of page

Sowy - Strigiformes

   Współcześnie żyje na świecie 178 gatunków sów, które należą do 2 rodzin: puszczykowatych (Strigidae) i płomykówkowatych (Tytonidae). Występują we wszystkich regionach Ziemi z wyjątkiem polarnych czap lodowych i niektórych odległych wysp.
  Sowy mają delikatnej budowy, miękkie i puszyste upierzenie, które pozwala im na cichy i bezszelestny lot. Duża i okrągła głowa z oczami osadzonymi frontalnie i otoczonymi charakterystycznie ułożonymi piórami (szlara) ułatwia nasłuchiwanie. Większość ptaków drapieżnych ma oczy po bokach głowy, ale stereoskopowy charakter oczu sowy skierowanych do przodu pozwala na większe poczucie głębi, niezbędne do polowań w słabym świetle. Chociaż sowy mają widzenie obuoczne, ich duże oczy są utkwione w oczodołach – podobnie jak u większości innych ptaków – więc muszą odwrócić całą głowę, aby zmienić widok. Sowy mogą obracać głowę i szyję nawet o 270°. Ptaki te mają 14 kręgów szyjnych w porównaniu do siedmiu u ludzi, co sprawia, że ​​ich szyje są bardziej elastyczne. Mają również adaptację dla swojego układów krążenia, umożliwiającą rotację bez odcinania dopływu krwi do mózgu: otwory w ich kręgach szyjnych, przez które przechodzą tętnice kręgowe, są około 10 razy większe niż średnica tętnicy, a nie mniej więcej tej samej wielkości co tętnica kręgowa u ludzi.
  Sowy żywią się drobnymi gryzoniami, nietoperzami, małymi ptakami i owadami, chociaż kilka gatunków specjalizuje się w polowaniu na ryby. Gnieżdżą się głównie w dziuplach, szczelinach skał, w zabudowaniach. Ich głos jest dość charakterystyczny - to osobliwe, hukające i jękliwe dźwięki.
  W Polsce stwierdzono dotychczas 12 gatunków sów, m.in. płomykówka, puchacz, syczek, pójdźka, puszczyk, czy uszatka (sowa uszata). Bardzo rzadko pojawia się sowa jarzębata czy sowa śnieżna.
bottom of page